1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Med – Prečo stojí za to zahrnúť med v strave a starostlivosti o pleť? Zloženie, Vlastnosti

med-účinky

Med je zložka oceňovaná nielen pre svoju nutričnú hodnotu. Vo veľkom meradle sa používa aj v kozmetike – najmä pri starostlivosti o pleť. Okrem toho je tiež vynikajúcim zdrojom makroživín, ako je draslík, chlór, fosfor a mangán. 

Med – kozmetické vlastnosti

med-diéta

Med sa používa po stáročia ako prostriedok na ochranu zdravia a kozmetiky, a najmä na starostlivosť o pleť na tvári. Med je obľúbenou zložkou mnohých kozmetických prípravkov určených na starostlivosť o citlivú pleť tváre. Je to jedna z najstarších špecifík, ktoré pomáhajú ženám s krásou.

Na vlne módy, návrat k prírodným zložkám v starostlivosti o pleť, med sa opäť stáva luxusnou zložkou s priaznivými vlastnosťami na pokožku tváre. Aj keď v súčasnosti existuje široká škála kozmetických prípravkov s obsahom extraktu z medu, stojí za to použiť med npriamo a kožu, pretože má bohatšie vlastnosti. Je to oveľa zdravší spôsob domácej starostlivosti o pleť, ako aj celého tela. Zloženie medu nie je zanedbateľné. Obsahuje nasýtené mastné kyseliny, cukry a minerálne soli. Med zvlhčuje pokožku a udržiava jej adekvátnu vlhkosť.

Med má antiseptické a antibakteriálne účinky na pokožku. Používa sa tiež ako exfoliant pre epidermis. Jeho pôsobenie sa odporúča ľuďom, ktorí bojujú s akútnym akné. Vďaka svojim exfoliačným vlastnostiam umožňuje zbaviť sa expandovaných pórov. Účinok medu sa odporúča pri odstraňovaní prvých príznakov starnutia pokožky a jemných vrások. Pomáha tiež zbaviť sa strijí.

Med – Zdravotné vlastnosti

med

V kozmetike bol med uznávaný ako základná zložka, ktorá umožňuje posilňovať zdravie celého tela – nielen pokožky. Prínosné vlastnosti medu už objavili starí Egypťania. Zdravotné vlastnosti medu sa líšia v závislosti od typu. Pohankový med má čistiace a posilňovacie vlastnosti imunitného systému, ako aj čistiace vlastni pre krvné cievy – rutinné. Odporúča sa aj v stave nervovej slabosti a vyčerpania. Na druhej strane je med známy svojou dekontamináciou a antibakteriálnymi vlastnosťami. Lipový med sa vyznačuje antibiotickými, antipyretickými a antitusívnymi účinkami. Okrem toho uľahčuje zaspávanie a znižuje tlak. Viackvetový med podporuje liečbu srdcových chorôb, reguláciu tlaku a alergie.

Ako jeden z najstarších liekov sa dnes používa aj v medicíne. Vzhľadom na hojivý charakter medu má detoxikačné, posilňovacie, regeneračné a imunizačné vlastnosti. Med posilňuje srdce. Vzhľadom na obsah acetylcholínu med zlepšuje účinnosť myokardu. Okrem toho med urýchľuje hojenie rán, znižuje krvný tlak, zabraňuje rozvoju aterosklerózy, upokojuje nervy a má hypnotické účinky. Vďaka glukóze v kompozícii stimuluje mozog k práci. Vlastnosti medu majú priaznivý vplyv na fungovanie zažívacieho systému. Normalizuje vylučovanie a motorické funkcie žalúdka; zvyšuje intestinálnu peristaltiku.

Med – zloženie

Úžasné vlastnosti medu vyplývajú z jeho zloženia. Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim chuť medu sú organické kyseliny. Obsah jednotlivých komponentov vykazuje veľké výkyvy. Je to biologicky a chemicky čistý výrobok. Je bohatý na jednoduché cukry, organické kyseliny, aminokyseliny, enzýmy a bio prvky. Množstvo týchto zložiek sa líši v závislosti od typu medu. Zloženie medu zahŕňa:

  • Voda – obsah sa líši v závislosti od typu medu. Obsah vody v mede nesmie prekročiť 20%,
  • Sacharidy – asi 77%,
  • Organické kyseliny – ovplyvňujú chuť medu. Ide hlavne o kyselinu mliečnu, kyselinu citrónovú a kyselinu jablčnú,
  • Zlúčeniny dusíka – najmä enzýmy, ako sú: invertáza, amyláza, glukózooxidáza,
  • Hormóny – med obsahuje acetylcholín a cholín, ktorý chráni imunitu tela,
  • Proteíny
  • Peroxid vodíka – bakteriostatické vlastnosti.

Med – Prečo stojí za to zahrnúť med do stravy a do starostlivosti o pleť?

varikosette-med
Varikosettevy užíva vlastnosti medu

Vzhľadom na vlastnosti medu, ktoré sú prospešné pre zdravie a stav pokožky, určite stojí za to zahrnúť ho do každodennej stravy a rutiny starostlivosti o pleť. Med zaručuje imunitu tela, podporuje fungovanie obehového systému. Tieto vlastnosti boli ľudstvu známe už od dávnych čias.

Ako jedinečný poklad živín, mikroživín a vitamínov, medzi ktorými sú vitamíny C a B vitamíny. Hlavné a prírodné zložky medu zahŕňajú fruktózu a glukózu. Samozrejme, neexistuje žiadny iný takýto produkt, ktorý by bol tak široko používaný v ľudovej a tradičnej medicíne ako med.

Určite pomôže pri liečbe prechladnutí, posilní imunitný systém a zmierni zápal. Vďaka svojim hydratačným a čistiacim vlastnostiam sa med môže používať pri každodennej starostlivosti o pokožku tváre. Ako antiseptické a protizápalové činidlo, med je obľúbený pri liečbe kožných ochorení, ako je akné alebo ekzém.

Používate med? Zdieľajte vase názory v komentároch!

Súvisiaci príspevok

7 myšlienky na “Med – Prečo stojí za to zahrnúť med v strave a starostlivosti o pleť? Zloženie, Vlastnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *